Generator kodów kreskowych CODE 128

Czym jest Kod 128?

Kod 128 został opracowany przez firmę Computer Identics w 1981 roku i z biegiem lat stał się bardzo popularny. Symbol kodu kreskowego Code 128 może kodować litery, cyfry i znaki sterujące (TAB, ENTER itp.), co czyni go bardzo uniwersalnym i odpowiednim do wielu zastosowań. Obecnie Kod 128 jest jednym z najczęściej używanych typów kodów kreskowych, na przykład do zarządzania magazynem, w branży transportowej (np. przez kurierów) oraz w handlu detalicznym.

Kod 128 Auto

Code 128 Auto odnosi się do automatycznego wyboru podtypu 128 w zależności od zakodowanych danych. Jest to wykonywane przez odpowiednie oprogramowanie kodu kreskowego w celu zminimalizowania rozmiaru kodu. Kod 128 Auto nie jest oddzielną wersją ani podzbiorem kodu.

Kod 128 auto

Code 128 A, B, C - różnice

Dla kodu 128 zdefiniowane są trzy różne zestawy kodów lub podtypy (mianowicie kod 128 A, kod 128 B i kod 128 C), które określają sposób interpretacji kodu przez skaner kodów kreskowych. Zestawy kodów różnią się zwartością i kodowanym zestawem znaków.

    • Kod 128 A: Częściowy zestaw ASCII, brak małych liter, ale zawiera znaki sterujące ASCII (TAB, ENTER itd.)
Kod 128 A
 

    • Kod 128 B: Pełny zestaw ASCII, bez znaków sterujących ASCII
Kod 128 B


    • Kod 128 C: Tylko cyfry 0-9, zakodowane parami, bardzo zwarty kod.
Kod 128 C


Używany zestaw kodów jest wskazywany skanerowi przez symbol startowy lub znak startowy. Dostępne są również różne znaki przełączania trybów lub przesunięcia w celu przełączenia z jednego zestawu na drugi w ramach symbolu kodu kreskowego. Zazwyczaj wybór podtypu i przełączanie w obrębie symbolu jest obsługiwane przez oprogramowanie tworzące kod kreskowy. Dla odniesienia zamieszczamy tutaj wzory kreskowe trzech znaków startu i pojedynczego znaku stopu. Podczas korzystania z czcionki kodu kreskowego Code 128 w programie Excel lub podobnych aplikacjach, znaki startu i stopu będą mapowane na określone pozycje znaków; mapowanie nie jest jednak standardowe i będzie się różnić w zależności od czcionki.

Generator kodów 128

Wygenerowanie Code128 jest bardzo proste. Wystarczy wykorzystać generator powyżej. Wpisz dane kodu, wybierz rozmiar, kolor i inne parametry. Możesz go zapisać w 4 rozszerzeniach: PNG, JPG, PDF i EPS.