Generator kodów kreskowych EAN 13

Potęga kodu kreskowego jest niezaprzeczalna. Bez wątpienia każda osoba codziennie styka się z kodem kreskowym w takiej czy innej formie. Jeśli chcesz sprzedać swój produkt w sklepie detalicznym i potrzebujesz kupić kody kreskowe. Możesz je uzyskać na stronie GS1. Przy monopolu, jaki mają kody kreskowe na świat konsumencki, musisz wiedzieć jak działają i co przechowują!

Kod EAN 13 - co oznacza?

Litery „EAN” oznaczają European Article Number, a „13” wskazuje, że we wzorze znajduje się 13 cyfr. EAN-13 bazuje na standardzie Universal Product Code, czyli UPC, ale jest międzynarodową formą amerykańskiego kodu. Kod ten został wymyślony przez International Article Numbering Association w Europie i ma o dwie liczby więcej w swojej formacji niż kod UPC, który jak wynika z jego treści ma tylko jedenaście liczb. Powodem opracowania tego kodu było rzekomo stworzenie standardu, który lepiej nadawałby się do stosowania na całym świecie. Jednak fakt, że UPC został stworzony w Ameryce w rzeczywistości ma na to o wiele większy wpływ niż ktokolwiek chciałby przyznać!

EAN-13 jest wersją oryginalnego kodu kreskowego, UPC-A. Oznacza to, że programy komputerowe, które są w stanie odczytać symbol EAN-13, będą również w stanie odczytać dowolny symbol kodu kreskowego UPC-A. Jedyna różnica pomiędzy EAN-13 a UPC-A polega na tym, że system numeracji UPC-A to pojedyncze cyfry od 0 do 9, podczas gdy system numeracji EAN-13 składa się z dwóch cyfr, które mogą mieć dowolną postać od 00 do 99, co zasadniczo jest kodem konkretnego kraju. Każdy kraj ma organ odpowiedzialny za przydzielanie kodów producentów firmom, które podlegają jego jurysdykcji. Robi to GS1, który jest międzynarodowym organem zajmującym się sprzedażą kodów kreskowych. Kod producenta pozostaje pięciocyfrowy, podobnie jak kod produktu, a cyfra kontrolna jest opracowywana w dokładnie taki sam sposób.

Skaner kodów kreskowych EAN 13

Można bezpiecznie założyć, że wszystkie dostępne obecnie skanery kodów kreskowych obsługują odczyt kodu EAN 13. Szczególnie starsze skanery kodów kreskowych mogą mieć problemy z kodami wydrukowanymi w niskiej rozdzielczości lub przy odczycie z odległości. Większość obecnych smartfonów odczytuje kody kreskowe EAN również za pomocą wbudowanego aparatu, albo za pomocą dedykowanej aplikacji do skanowania kodów kreskowych.