Generator kodów kreskowych EAN 8

Kod EAN 8 koduje siedem cyfr plus obowiązkową cyfrę kontrolną, stąd nazwa EAN 8; dłuższym wariantem (trzynaście cyfr) jest EAN 13. Kod kreskowy EAN 8 jest łatwo rozpoznawalny. Zawsze zaczyna się i kończy dwoma cienkimi paskami. Posiada również dwa cienkie paski w samym środku symbolu, patrz przykładowy kod powyżej.

Kod kreskowy EAN 8

EAN 8 jest stosowany wyłącznie w handlu detalicznym. Pierwotnie EAN 8 był przeznaczony dla produktów o małych rozmiarach, gdzie większy EAN 13 nie pasował (np. cukierki czy lizaki). Obecnie są one stosowane prawie wyłącznie jako kody kreskowe w sklepach, znane również jako numery o ograniczonym obiegu. Kody te zawsze zaczynają się od „0” lub „2” i są często spotykane na produktach sieci handlowych, które nie są sprzedawane gdzie indziej pod tą samą marką lub nazwą.

Kod kreskowy EAN 8 - specyfikacja

8 cyfr kodu kreskowego EAN-8 jest podzielonych na dwa zestawy po cztery. Posiada on dwie cyfry flagi, które wskazują na kraj, w którym kod kreskowy został wydany. Następnie znajduje się pięć cyfr danych, które krótko identyfikują produkt, a na końcu numer kontrolny. Podobnie jak w przypadku EAN-13 i UPC-A, nie można stosować żadnych liter ani innych znaków poza numerycznymi.

kod kreskowy ean 8

Wady i zalety kodu kreskowego EAN 8

Kod kreskowy EAN-8 oszczędza miejsce, zapewniając dokładny kod identyfikacyjny dla produktów takich jak cukierki, papierosy lub inne małe lub indywidualnie pakowane przedmioty. Dodatkowo, liczba kontrolna pomaga zapewnić dokładność podczas ręcznego wprowadzania kodu. A cyfry flagi sprawiają, że kod jest idealny do zastosowań międzynarodowych, w przeciwieństwie do kodów UPC, które są ograniczone do Stanów Zjednoczonych.

Do wad zalicza się ograniczenie identyfikacji produktu do pięciu cyfr danych oznacza, że produkt nie może być identyfikowany tak szczegółowo jak w przypadku EAN-13, który posiada jeden zestaw cyfr do identyfikacji producenta, a drugi do identyfikacji produktu. Ponadto, podczas gdy cyfry flagi mogą identyfikować kraj, w którym wydano kod kreskowy, może to nie być tożsame z miejscem wytworzenia samego produktu.

generator kodów kreskowych ean 8