Kompleksowy przewodnik po kodach QR, ich zaletach oraz sposobie używania

kod qr co to

Co to jest kod QR i jak on działa?

Kody QR to szybki i łatwy sposób na uzyskanie informacji od firmy lub organizacji. Mogą być używane do różnych celów, takich jak udostępnianie informacji kontaktowych, szczegółów wydarzeń, a nawet lokalizacji. Jeśli kiedykolwiek zeskanowałeś kod QR za pomocą swojego smartfona, prawdopodobnie zauważyłeś, że można go zeskanować niezwykle szybko (mówimy tu o czasie trwania sekundy lub dwóch). To sprawia, że kody QR są niezwykle prostym sposobem na błyskawiczny dostęp do przechowywanych informacji, co z kolei czyni je doskonałym rozwiązaniem dla spragnionych konwersji marketerów.

QR Code to dwuwymiarowy kod kreskowy, podobny do kodu kreskowego w tym sensie, że oba kodują dane, który został wynaleziony przez firmę Denso Wave w 1994 roku. Różnica polega na tym, że kody QR mogą pomieścić więcej danych. Może to obejmować adresy URL, informacje kontaktowe, profile w mediach społecznościowych i wiele innych.

Kod QR to skrót od „kodu szybkiej odpowiedzi”. Jest to obraz, który może przechowywać informacje w postaci czarno-białych wzorów na kwadratowej siatce. Obraz dekodować mogą niektóre urządzenia z czujnikami aparatu. Zasadniczo kod QR działa w taki sam sposób jak kod kreskowy w supermarkecie. Jest to obraz skanowany maszynowo, który można natychmiast odczytać za pomocą kamery smartfona. Każdy QR code składa się z pewnej liczby czarnych kwadratów i kropek, które reprezentują określone informacje. Kiedy smartfon skanuje ten kod, tłumaczy te informacje na coś, co może być łatwo zrozumiane przez człowieka.

Mówiąc wprost, kod QR to zakodowany kawałek danych. Dane w kodzie QR mogą być alfanumeryczne, numeryczne, binarne lub Kanji (Kanji to forma chińskich znaków, które są używane w nowoczesnym japońskim systemie pisania).

Quick Reaction Code lub QR code składa się z czterech podstawowych elementów: danych, poziomu korekcji błędów, ładunku (komunikatu) oraz metainformacji. Jest to jeden z najprostszych, ale bardzo wydajnych kodów dwuwymiarowych, który został spopularyzowany ze względu na szybkie skanowanie i dobrą czytelność.

Jakie są zalety korzystania z kodów QR?

Kody QR to rodzaj kodu kreskowego, który może przechowywać więcej informacji niż tradycyjne kody kreskowe. Są również czytelne przez smartfony, co czyni je idealnymi do kampanii marketingowych.

Zalety korzystania z kodów QR to:

 • Dotarcie do szerszego grona odbiorców za pomocą smartfonów
 • Zwiększona ekspozycja na marki i produkty z wykorzystaniem kodów QR w kampaniach marketingowych
 • Możliwość zaprezentowania klientom menu, strony internetowej bądź wizytówki z kodem QR
 • Darmowe i szybkie przekazywanie informacji
 • Z QR kodów można korzystać do celów komercyjnych jak i prywatnych całkowicie za darmo
 • Kod nigdy nie wygaśnie i można go skanować nieskończoną ilość razy

Jak stworzyć kod QR?

Tworzenie kodu QR nie jest trudne. Możesz użyć bezpłatnego internetowego generatora kodów QR – kliknij tutaj.

Nasz generator QR jest łatwy w użyciu i nie potrzebujesz żadnej wcześniejszej znajomości kodowania, aby je stworzyć.

Instrukcje dotyczące tworzenia QRCode nie są tak trudne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Potrzebujesz tylko czterech prostych rzeczy:

1) Wejdź na QRGenerator.pl

2) Zastanów się co chcesz zamieścić w swoim kodzie QR.

3) Wybierz opcje, która najbardziej Ci odpowiada.

4) Jeśli chcesz, możesz dodać swoje logo lub zmienić kolor kodu.

qrcode

Gdzie można użyć QR Code?

Początkowo kody QR wykorzystywano do śledzenia części w produkcji pojazdów. Teraz wykorzystywane w praktycznie każdej dziedzinie.

 • W reklamach – aby uzyskać adres do strony bądź więcej informacji na temat produktu
 • W restauracjach – jako menu bądź informacja o składnikach lub alergenach
 • W eventach – podając informacje na temat wydarzenia
 • W biznesie – QR kod można wydrukować na wizytówkę aby klient mógł dodać nasz kontakt lub odwiedzić naszą stronę
 • Płatność QR Code – Mogą przechowywać informacje o koncie bankowym bądź informacje na temat karty kredytowej
 • Logowanie za pomocą kodów – Niektóre strony bądź serwisy udostępniają kod QR, który można wyświetlić na komputerze i zeskanować smartfonem, przez co nie musimy co chwile się logować hasłem
 • Wiele innych sytuacji – ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia! Nie bój się używać QR code, ponieważ jest to fantastyczna opcja!

Zagrożenia kodów QR

Niestety technologia nie jest idealna i QR mogą zawierać złośliwy URL z kodem JavaScript, który może być niebezpieczny. Hackerzy wykorzystują kod QR do przenoszenia złośliwych oprogramowań, które mogą być groźne dla Twojego komputera. Mogą również naruszać Twoją prywatność – łączenie się z Twoim mikrofonem, kamerą bądź lokalizacją.

Podsumowanie o kodach QR

Mamy nadzieję, że udało nam się rzucić trochę światła na kody QR i na to jak one działają. Pamiętaj, że kody możesz wykorzystać w każdej dziedzinie. QR code ma bardzo mało ograniczeń, także używaj ich ile tylko chcesz i jak tylko chcesz!

Tworzenie kodów QR jest dość proste, jeśli chcesz stworzyć tylko podstawowy projekt, ale jeśli chcesz stworzyć w pełni spersonalizowany QR code, sprawy mogą się często komplikować, dlatego stworzyliśmy nasz generator kodów QR, który pomoże Ci rozwiązać ten problem!