QR kody są coraz częściej stosowane w logistyce. Dzięki nim ułatwiona jest praca na magazynie. Warto dowiedzieć się, czym konkretnie jest QR code i jak można go wykorzystać w firmie.
Informacje o kodach
Okazuje się, że kody QR są stosowane w logistyce od czasu ich wprowadzenia na rynek w 1994 r. Co istotne, podobnie jak kody kreskowe odnajdują zastosowanie w magazynach przede wszystkim w celu przyspieszenia inwentaryzacji, a ponadto zapewnienia pełnej identyfikowalności produktów. Mowa oczywiście o monitorowaniu ich w czasie realizacji wszelakich procesów w ramach łańcucha dostaw. Obecnie ciężko znaleźć większy magazyn, który nie korzysta z kodów QR. Jest to bardzo funkcjonalna opcja, która ułatwia korzystanie ze skanerów. Usprawniona jest przede wszystkim inwentaryzacja. Wiele osób zastanawia się, czym właściwie są kody QR. Jak się okazuje, mowa tutaj o angielskim zwrocie, czyli Quick Response. Oznacza on szybką reakcję i dotyczy systemu etykietowania stworzonego w celu szybkiego odczytu danych. Trzeba wiedzieć o tym, że kody QR zawierają różne rodzaje informacji. Mowa tutaj o kodach numerycznych, tekście, odnośnika do witryn internetowych, a nawet małych plikach binarnych, które nie przekraczają wielkość 3 KB.
Wykorzystanie QR na magazynie
Pomimo że kody QR zostały zaprojektowanie do użytku w produkcji, to dość szybko dostosowano je także do sektora logistyki. Jak się okazuje, dzięki obsłudze większej ilości informacji, a ponadto szybszemu odczytowi świetnie nadają się do kontroli produktów we wszystkich procesach, które są istotne w łańcuchu dostaw. Warto też zauważyć, że przedsiębiorstwa przetwarzają znaczną ilość danych na temat produktów. Mowa tutaj między innymi o dacie produkcji oraz dacie ważności. Do tego należy doliczyć właściciela, poziom popytu oraz cechy szczególne, które są uwzględniane w czasie magazynowania i tym podobne. Okazuje się, że kody QR zawierają sporą liczbę znaków, nawet do 7089 znaków numerycznych. Trzeba też doliczyć 4296 znaków alfanumerycznych oraz 2953 bajtów. Dlatego mogą one przechowywać nawet dziesięciokrotnie więcej informacji niż standardowe kody kreskowe.
Kody mogą służyć jako kody do lokalizowania i śledzenia paczki. Dzięki temu pracownik magazynu może zobaczyć na jakim regale leży dana paczka a klient sprawdzi czy towar wyjechał już z magazynu.


Należy nadmienić, że wszystkie produkty obsługiwane przez konkretne przedsiębiorstwo wymagają odpowiedniego oznaczenia przy zastosowaniu specjalnych etykiet. Co istotne, odczyt danych z kodów QR jest równie skuteczny bez względu na rozmiar etykiety, o czym nie każdy pamięta. Obecnie stosowane są coraz lepsze rozwiązania. Jak się okazuje, produkowane są kody QR z myślą o zniesieniu ograniczeń, z których wiązało się stosowanie kodów kreskowych. Wiele osób zastanawia się, jakie to były ograniczenia. Trzeba wiedzieć, iż w składzie produkcyjnym firmy operatorzy musieli skanować sporą liczbę kodów kreskowych, a ponadto identyfikować bardzo dużo pozycji asortymentowych, co jest zadaniem bardzo pracochłonnym. Oprócz tego istniała potrzeba kodów o mniejszych rozmiarach, które dostosowane są do właściwości poszczególnych artykułów. Technologia QR to idealne rozwiązanie w takim przypadku.