Tatuaż z kodem QR: Futurystyczny trend czy koszmar?

Tatuaż z kodem QR

Wszechstronność kodów QR nie zna granic. Od 2021 roku, kod QR na materiałach marketingowych rozkołysał różne branże, a jednym z sektorów, który nabiera rozpędu jest spersonalizowane wykorzystanie technologii kodów QR. Od wizytówki z kodem QR do plakietki z kodem QR, ludzie włączają te małe kwadraty, aby połączyć różne punkty kontaktowe z zasobami online, aby lepiej budować swoją tożsamość zawodową i artystyczną.

Jedno z zastosowań szczególnie trafiło do naszych serc: tatuaż z kodem QR, kolejny element układanki w krótkiej historii tatuaży, które można skanować. Od antykapitalistycznych symboli po memowe artefakty technologiczne – każdy z tych możliwych do zeskanowania przez maszynę obrazów staje się wirusowy. I być może nie jest to tak bardzo orwellowski omen, jak mogłoby się wydawać.

Historia tatuaży, które można skanować

Skanowalne tatuaże odgrywają ważną rolę w nowej fali tuszowania i wyrażania siebie. Przekraczając świat sztuki ciała i technologii, wypełniają one lukę pomiędzy cyfrowym i tatuażem, co skutkuje bardziej przejmującą i plastyczną treścią projektu.

Tatuaż QR Code sam w sobie nie jest innowacyjną koncepcją, ale kolejnym elementem mozaiki tatuażu, który można zeskanować. Od tatuaży z kodami kreskowymi do tatuaży z falami dźwiękowymi, następuje zdecydowana zmiana w kierunku połączenia niektórych części naszego ciała z możliwościami sfery online.

Czym jest tatuaż z kodem QR?

To, co czyni tatuaż QR Code wyjątkowym, to fakt, że przenosi on bramę do rozszerzonej rzeczywistości na nowy poziom. W przeciwieństwie do innych skanowalnych elementów dekoracji ciała, rozwiązania oparte na kodach QR pozwalają na łączenie się nie tylko z plikiem audio, ale także z zapadającym w pamięć wideo, PDF-em lub dowolną platformą multimedialną.

A jeśli skorzystasz z dynamicznego kodu QR zamiast statycznego, możesz w każdej chwili edytować jego treść i zmieniać typ kodu QR (na przykład z galerii obrazów na PDF) bez konieczności tworzenia zupełnie nowego projektu. Oznacza to, że możesz zmienić coś postrzeganego jako stałe i statyczne, jak tatuaż, w coś zmiennego i zmiennego.

Krótko mówiąc, wszechstronność treści, które można powiązać z tym prostym obrazem, podnosi poziom kreatywności, którą można wygenerować.

kod qr jako tatuaż

Znaczenie tatuażu z kodem kreskowym

Kod kreskowy, z którym jesteśmy dziś znani, pochodzi z lat 40. XX wieku. Został spopularyzowany w latach 70. XX wieku, ponieważ zapewnia sposób monitorowania zapasów, zwiększenia wydajności pracowników i przyspieszenia przepływu zakupów.

Jako tatuaż, kod kreskowy przyciąga sporo uwagi. Ponieważ odgrywa on kluczową rolę w handlu, projekt ten zaczął być kojarzony ze znaczeniami otaczającymi towary kapitalizmu, nadmiernej konsumpcji, pracy i kolektywizmu.

Oczywiście, każda osoba przypisała swoją własną historię za swoim tatuażem z kodem kreskowym. Czy to w celu przyjęcia indywidualizmu, czy odrzucenia postkapitalistycznego marazmu, czy po prostu jako estetyczny sposób na pokazanie daty urodzenia lub upamiętnienie jakiegoś wydarzenia.

Projekt, w tym przypadku, przekazuje sentymenty i znaczenie kryjące się za cyframi i kreskami.

Tatuaże z kodów kreskowych i wzory tatuaży z kodami kreskowymi

Kod kreskowy jako tatuaż różni się od tatuażu z kodem QR tym, że nie może przechowywać zróżnicowanej ilości informacji. Może, przypuszczalnie, być używany do celów skanowania. Jednak jak wyjaśnia Tattoodo, jeśli nie chcesz być mylony z towarem konsumpcyjnym, takim jak torebka chipsów, powinieneś dążyć do stworzenia własnego kodu kreskowego.

Oznacza to albo stworzenie własnego numeru seryjnego, albo ozdobienie kodu kreskowego osobnym rysunkiem: winorośli, figury lub postaci, by wymienić tylko kilka możliwości.

Jeśli chcesz, aby kod był możliwy do odczytania przez maszynę, wybrany przez Ciebie artysta musi stworzyć precyzyjne, cienkie linie, które naśladują kod kreskowy wygenerowany przez komputer. Ponieważ kod kreskowy to wydrukowana seria równoległych pasków lub linii, które różnią się szerokością i ilością, precyzja jest tu kluczowa.

Czy istnieją inne tatuaże, które można skanować?

Oprócz tatuażu z kodem kreskowym i QR Code istnieją inne tatuaże, które można skanować. Istnieje tatuaż soundwave, który działa w połączeniu z aplikacją Skin Motion. Aplikacja działa jako łącznik między tatuażem a wybranym dźwiękiem, który jest plikiem, który wcześniej załadowałeś w aplikacji.

W tym przypadku czytnik maszynowy nie tłumaczy żadnych cech na tatuażu na dźwięk, ale raczej pobiera zapisany plik związany z obrazem.

Rewolucja QR Code w 2020 r.

Niektórzy uważają, że kod QR wciąż nosi znamiona wczesnych lat 2000. Czarno-biały, statyczny, trudny do zeskanowania, chyba że pobrałeś odpowiednią aplikację do jego odczytu, i ciągle żyjący pod odwiecznym pytaniem, jak działają kody QR?

W rzeczywistości, począwszy od 2020 roku, technologia kodów QR przeżywa ogromny postęp i cieszy się swoim własnym miejscem w centrum uwagi. Rozwiązania w zakresie kodów QR oraz pojawienie się różnych typów kodów QR pozwoliło ludziom na stworzenie specyficznych i unikalnych przypadków użycia dla różnych potrzeb. Zwiększając, w istocie, potencjał tego, jak świat fizyczny łączy się z przestrzeniami cyfrowymi.