Większość z nas korzystała z kodów QR. Jeśli nie wiesz jak działają kody QR sprawdź nasz artykuł „Kompleksowy przewodnik po kodach QR„. Być może, aby pomóc nam szybko otworzyć stronę internetową lub do szybkich płatności w bankowości mobilnej. Ostatnio być może użyliśmy kodu QR, aby pokazać nasz status szczepienia lub negatywnego testu. Ale niewiele osób wie, że kod QR może być również wykorzystany do kontroli dostępu do budynku. Jakie są zalety tego rozwiązania i jak wypada ono na tle innych?
Działa to bardzo prosto. Administrator systemu kontroli dostępu wysyła kod do odwiedzającego poprzez e-mail lub SMS. Następnie odwiedzający po prostu pokazuje go na wyświetlaczu swojego smartfona do czytnika QR lub wideodomofonu przy wejściu do budynku. To eleganckie rozwiązanie najbardziej nadaje się do zdalnego przyznawania jednorazowego lub ograniczonego czasowo dostępu do budynku. Nie ma potrzeby spotykania się osobiście, przekazywania karty RFID, a następnie ponownego jej zwracania. Po upływie ustawionego przez administratora interwału, kody QR stają się nieważne i nie działają.
Zastosowanie kodu QR pozwala administratorowi systemu na wygodne zdefiniowanie różnych uprawnień i ograniczeń dla poszczególnych gości. W ciągu kilku sekund może ustawić, czy dostęp jest jednorazowy czy powtarzalny, zakres czasowy, w którym uprawnienia dostępu są ważne oraz drzwi, przez które kod będzie przyznawał dostęp. Kurier może otrzymać kod QR umożliwiający jednorazowy dostęp tylko do drzwi głównych, natomiast sprzątaczka, która zawsze przychodzi w w określonych godzinach, może otrzymać kod umożliwiający powtarzalny dostęp tylko w tym przedziale czasowym i pozwalający na wejście wszędzie poza serwerownią. Serwisanci, którzy przychodzą naprawić usterkę w mieszkaniu na 9 piętrze, otworzą kod QR z dostępem jednorazowym i tylko do 9 piętra.
Kod QR zdobywa popularność także poza światem biurowym, gdzie dostęp do różnych części budynku dla setek osób jest kontrolowany przez administratorów za pomocą skomplikowanego interfejsu. Dziś za pomocą aplikacji mobilnej można wysłać kod QR z jednorazowym dostępem np. do znajomego, który obiecał nakarmić Twojego zwierzaka, gdy Ty będziesz poza miastem na wakacjach. Warunkiem jest oczywiście zainstalowanie w domu czytnika QR lub zaawansowanego domofonu.


Kody QR vs RFID
RFID to wciąż najpopularniejsza metoda kontroli dostępu. Jeśli jednak rozważamy zastosowanie kart RFID tylko do dostępu jednorazowego i ograniczonego czasowo, jest to metoda mniej odpowiednia. Trzeba fizycznie wręczyć kartę użytkownikowi, aby mógł ją mieć przy sobie. Użytkownik musi następnie fizycznie zwrócić kartę po zakończeniu jej użytkowania. W przeciwieństwie do telefonu, może ją gdzieś zapomnieć. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa, karta RFID jest nieco lepsza. Skopiowanie jej zwykle wymaga specjalnego sprzętu. Choć nie jest zbyt kosztowne, a w przeciwieństwie do kodu QR, nie można wysłać karty do nieuprawnionej osoby przez e-mail lub WhatsApp.