Zastosowanie QR kodów dla osób niepełnosprawnych

QR kody a osoby niepełnosprawne

Wyobraźmy sobie świat, w którym istnieje bezpieczna i integracyjna przestrzeń do poruszania się, odkrywania i korzystania z niej przez wszystkich ludzi, bez względu na ich stan zdrowia lub niepełnosprawność. W naszym świecie wiele osób żyjących z niepełnosprawnością zmaga się z rzeczywistością narzuconych ograniczeń, niedostępnością pewnych przestrzeni i brakiem widoczności w społeczeństwie.

Czy technologia może rzucić na to trochę światła? Oczywiście, że może! Technologia kodów QR pokazuje pewne obiecujące możliwości, które mogą wzmocnić pozycję osób niepełnosprawnych. Przed nami jednak długa droga.

W tym artykule przedstawiamy innowacyjne sposoby, w jakie marki wywierają wpływ – zarówno w małym, jak i dużym stopniu – na osoby z upośledzeniem słuchu lub wzroku. Mamy nadzieję, że zainspiruje on kolejne marki do tworzenia technologii integracyjnej, z której wszyscy będziemy mogli skorzystać.

Czy kody QR są dostępne dla wszystkich?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć w dwojaki sposób: Tak, ale też jeszcze nie. Z punktu widzenia współczesnego smartfona z wbudowanym skanerem kodów QR – absolutnie. Ale z perspektywy osób z dysfunkcją wzroku i niewidomych, istnieją wyraźne ograniczenia.

Na szczęście znajdujemy się w czasach ewolucji technologicznej, co oznacza, że albo istnieje rozwiązanie w postaci kodu QR, albo jakaś forma innowacyjnej technologii, która może wesprzeć osoby stojące przed różnymi wyzwaniami związanymi z widocznością. Odpowiedź leży w ponownym wyobrażeniu sobie, jak używać technologii z innej perspektywy.

Podczas Techshare Pro w 2021 roku, corocznej konferencji, która gromadzi najlepszych wiodących ekspertów pracujących nad cyfrową dostępnością i włączeniem, jedna z organizacji zajmujących się cyfrową dostępnością poprowadziła aktualną dyskusję na temat ograniczeń i możliwości wykorzystania kodów QR w zakresie dostępności. Podczas jednego z webinarów, rozmowa jednej z organizacji skupiła się na tym, jak technologia może pomóc osobom słabo widzącym i niewidomym.

Szczera rozmowa poruszyła ważne kwestie dotyczące tego, jak uczynić kody QR bardziej dostępnymi dla celów wzmocnienia pozycji i wsparcia osób z niepełnosprawnością wzroku. Ta pełna emocji rozmowa zakończyła się pozytywnym akcentem, dając nam nadzieję na przyszłość technologii w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Włączenie cyfrowe w przyszłości

Ponad 135 milionów ludzi w UE i Azji Środkowej żyje z niepełnosprawnością. Wyzwanie polega na zaprojektowaniu takiej technologii, która poprawi, a nie skomplikuje, życie osób z zaburzeniami poznawczymi, wzrokowymi, słuchowymi lub motorycznymi, a także na dążeniu do większego włączenia cyfrowego, w którym nikt nie pozostanie w tyle.

W dniu 28 czerwca 2022 r. europejscy decydenci uchwalili przepisy zwane Europejskim Aktem Dostępności (EAA). Celem było poprawienie dostępu cyfrowego dla osób z niepełnosprawnościami – popychając firmy do tworzenia produktów, usług i stron internetowych, które są dostępne dla wszystkich. Ustawa wejdzie w życie w czerwcu 2025 roku.

W miarę jak UE będzie torować sobie drogę, marki z innych krajów, zwłaszcza te prowadzące działalność w UE, będą musiały podnieść poprzeczkę, aby dostosować się do nowych przepisów. W końcu jest to okazja do stworzenia bardziej integracyjnego świata.

5 przypadków użycia kodu QR, które mogą wzmocnić pozycję osób niepełnosprawnych

Aby urzeczywistnić wizję bardziej integracyjnego i dostępnego wykorzystania technologii kodów QR, wiele marek wymyśliło sposoby wykraczające poza bariery i granice technologii. Oto kilka inspirujących przykładów marek, które zaprojektowały przyszłościowe rozwiązania technologiczne i wykorzystują kody QR w celu zapewnienia dostępności.

1 Mapy dźwiękowe do nawigacji

Współzałożyciel i dyrektor generalny firmy technologicznej z siedzibą w Hiszpanii miał marzenie, aby wzmocnić pozycję osób żyjących z upośledzeniem wzroku i niewidomych. Firma sprzymierzyła się z naukowcami z Uniwersytetu w Alicante, aby pracować nad stworzeniem oznakowania, które mogłoby wspierać osoby korzystające z transportu publicznego, które nie mają lub mają ograniczony wzrok.

Projekt trwał pięć lat, ale udało się zaprojektować aplikację mobilną i dostosować istniejącą technologię tak, aby mogły z niej korzystać również osoby z niepełnosprawnością wzrokową. Kod QR w swojej oryginalnej formie może być trudny do zauważenia przez osoby niedowidzące, dlatego zmieniono jego wygląd z malutkiego rozpikselowanego wzorzystego kwadratu na większy, wyraźniejszy kwadrat blokujący kolory.

Aplikacja działa jak detektor oczu, który skanuje kod QR. W odpowiedzi na skanowanie, aplikacja wysyła dźwiękową informację zwrotną do użytkownika, podając alerty, instrukcje i wskazówki dotyczące dojazdu autobusem, pociągiem lub tramwajem. System tranzytowy jest dostępny w Murcji, Madrycie i Barcelonie w Hiszpanii, a teraz rozprzestrzenił się na system tranzytowy Nowego Jorku, zbyt.

Ta mapa dźwiękowa jest atlasem dla osób niewidomych i niedowidzących – i robi wielką różnicę w życiu wielu ludzi, którzy mogą teraz samodzielnie poruszać się po transporcie publicznym.

2 Dostępne doświadczenia muzealne

Poświęcone wyłącznie sztuce azjatyckiej muzeum w Seattle tworzy unikalną i różnorodną kolekcję sztuki dla swoich zwiedzających. Wisienka na torcie? Jest ono dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Muzeum zaprasza osoby z niepełnosprawnością wzroku do odkrywania sztuki za pomocą dźwięku, organizując comiesięczną wycieczkę „Art Beyond Sight” dla osób niedowidzących i niewidomych. Ale to coś więcej niż zwiedzanie – to spotkanie społeczności, gdzie przyjaciele spotykają się przy kawie i ciastkach, by wspólnie cieszyć się sztuką.

Oprócz comiesięcznych wycieczek, muzeum stworzyło wspaniałą, nagraną wcześniej wycieczkę z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnością wzroku, do której można się dostać za pomocą kodu QR. Po zeskanowaniu kodu użytkownik jest witany przez dyrektora i prezesa muzeum.

Nagrania audio przybliżają sztukę poprzez szczegółowe opisy dzieł sztuki, opowiadanie historii i pejzaże dźwiękowe. Stymulując zmysły poprzez dźwięk, użytkownicy słyszą opisy sztuki i komentarze artystów, liderów myśli, wykonawców i celebrytów – to wciągające doświadczenie sensoryczne!

Dźwiękowe odkrywanie sztuki rozpala wyobraźnię osób z niepełnosprawnością wzroku i bez niej. Oferują one interaktywne, bardziej dogłębne i angażujące doświadczenie sztuki dla osób na każdym etapie spektrum niepełnosprawności wzrokowej.

Muzea używające kodów QR powinny zastanowić się, jak wzmocnić doświadczenia słuchowe, by sztuka stała się bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Chcesz usłyszeć wizualny opis dzieła sztuki? Przestań czekać, zacznij słuchać!

3 Technologia wspomagająca wspiera uczniów z niepełnosprawnością słuchową

Nauczyciele z Indiana School for the Deaf odkryli nieocenione źródło pomocy dla swoich uczniów w czytaniu historii w ASL (amerykański język migowy). Przejdziemy do sedna – mówimy o kodach QR.

Oto jak nauczyciele sprawili, że magia stała się rzeczywistością: Znaleźli 180 historii ASL na YouTube, wygenerowali je do formatu QR Code, a następnie wydrukowali na kartach do opowiadania. Jako eksperci od kodów QR byliśmy w stanie wykryć, jaki rodzaj kodu został użyty: kod QR Video.

Najciekawsze jest to, że to rozwiązanie techniczne nie wymagało adaptacji, wymagało przemyślanego i innowacyjnego podejścia. Nie trzeba było wymyślać koła na nowo, wystarczyła odrobina kreatywności.

Nauczyciele w szkole opracowali obszerny dokument zawierający szczegółowe instrukcje dotyczące wykorzystania kodów QR w celu uzyskania dostępu do treści ASL – w tym sposobu skanowania kodów QR za pomocą urządzeń cyfrowych.

Dokument ten pokazuje, jak wykorzystanie kodów QR w materiałach szkolnych może ożywić klasę i pomóc uczniom w samodzielnym poznawaniu historii ASL, zarówno w szkole, jak i w domu. Wykorzystanie technologii może podnieść jakość nauki uczniów z dysfunkcją słuchu w prosty, aczkolwiek angażujący sposób, a także sprzyjać środowisku nauczania integracyjnego.

Znajdziesz tu opowieści ASL, takie jak znana książka Dr. Seussa One Fish, Two Fish, Red Fish, Blue Fish i klasyk Peggy Rathman Good Night, Gorilla, gotowe do zeskanowania i cieszenia się nimi.

4 Opakowania integracyjne wzmacniają pozycję osób z niepełnosprawnością wzroku

W Światowym Dniu Wzroku w 2020 roku ulubiona firma produkująca płatki śniadaniowe wprowadziła nowe rozwiązanie w zakresie opakowań dla osób z częściowym wzrokiem i ślepotą. Jak to pomaga osobom z niepełnosprawnością wzrokową? Nowe opakowanie posiada specjalny kod QR, który po zeskanowaniu daje głosowy przegląd produktu. Podaje on informacje takie jak wartość odżywcza i informacje o alergenach, które mogą być trudne do odczytania dla osób z wadami wzroku.

Ten rewolucyjny pomysł umieszczenia kodu QR na opakowaniu powstał we współpracy z Królewskim Narodowym Instytutem Niewidomych (RNIB), organizacją zajmującą się wspieraniem osób z niepełnosprawnością wzroku. Firma produkująca płatki śniadaniowe planuje zmienić wszystkie swoje opakowania płatków, aby osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły mieć większą autonomię przy wyborze płatków – otwierając większą dostępność na półkach supermarketów.

Inteligentne opakowania, takie jak to wspomniane powyżej, ustawiają wysoko poprzeczkę dla tego, jak marki mogą zacząć ponownie myśleć o projektowaniu opakowań. Pokazuje nam, co jest możliwe. Choć nie dysponujemy jeszcze oprogramowaniem pozwalającym na stworzenie unikalnego rodzaju kodu, który w pełni wspierałby osoby z wadami wzroku, technologia QR Code może zaoferować pewną pomoc.

Tworzenie kodów QR o silnie kontrastujących kolorach, na przykład, może sprawić, że wizualne będą bardziej widoczne dla osób słabo widzących. Mamy nadzieję, że te przykłady posłużą jako katalizator, który zainspiruje więcej firm do ponownego przemyślenia i wymyślenia projektu opakowania.

5 Wyszukiwarka przedmiotów, która pomaga osobom z upośledzeniem wzroku

QR kod dla osób niepełnosprawnych

Identyfikacja prostych przedmiotów w domu może być codziennym obowiązkiem dla osób niewidomych lub niedowidzących, ale innowacyjny produkt jednej z firm jest tutaj, aby uratować dzień. Produkt składa się z wodoodpornych kodów QR i aplikacji, które razem mogą pomóc w identyfikacji przedmiotów, które osoby niedowidzące mają trudności z rozpoznaniem.

Oto podgląd tego, jak to działa:

Po otrzymaniu książeczki ze 108 naklejkami, odklej jedną i umieść ją na dowolnym przedmiocie, takim jak butelki, opakowania leków, a nawet dokumenty.
Po umieszczeniu naklejki na przedmiocie, zeskanuj ją za pomocą aplikacji.
Gdy aplikacja rozpozna naklejkę, zostaniesz poproszony o nagranie opisu dźwiękowego przedmiotu.
Na koniec zeskanuj tag, aby sprawdzić, czy zadziałał.
Krótko mówiąc, oznacz go i zeskanuj. Gdy obiekt jest oznaczony, łatwiej jest zidentyfikować przedmioty w domu, eliminując nieustanną frustrację związaną z próbą rozpoznania niektórych obiektów, które mogą być trudne do zauważenia lub odróżnienia.

Oprócz zwykłych naklejek firma stworzyła również wodoodporne etykiety na ubrania, które można przyszyć do odzieży. Z pomocą osoby widzącej, która potrafi szyć (nie trzeba być miłośnikiem szycia), etykiety te mogą pomóc w identyfikacji konkretnych przedmiotów, takich jak świąteczny sweter, który można założyć na specjalną okazję.

Choć osoba niedowidząca może potrzebować pomocy przy konfiguracji, po oznaczeniu i zapisaniu swoich przedmiotów będzie mogła je skanować z pomocą aplikacji. Większa niezależność, większe możliwości!